KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Benešík: Vyzvali jsme premiéra Babiše, aby při vyjednávání o rozpočtu EU podpořil navýšení financí n
Zpět

Benešík: Vyzvali jsme premiéra Babiše, aby při vyjednávání o rozpočtu EU podpořil navýšení financí na pokrytí bezpečnosti našich a evropských občanů

Přidáno 19. 2. 2020
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Členové sněmovního výboru pro evropské záležitosti (VEZ) souhlasí s posílením bezpečnosti Evropské unie. Podle předsedy výboru Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL) musí mít EU adekvátní prostředky a finance k zajištění bezpečnosti svých občanů a efektivní ochrany své vnější hranice. „Proto jsme vyzvali předsedu vlády, aby při vyjednávání o rozpočtu EU na roky 2021 až 2027 podpořil finanční prostředky na pokrytí těchto potřeb,“ řekl poslanec a místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík.

Ve čtvrtek začne v Bruselu mimořádný summit Evropské rady k víceletému finančnímu rámci. Šéfové vlád členských zemí budou jednat o rozpočtu EU, za Českou republiku odjel do Belgie premiér Andrej Babiš. „Je to mimořádný summit, na kterém se bude jednat o finančních prostředcích, tedy i o možnostech České republiky financovat nejrůznější projekty v dalším programovém období,“ přiblížil vývoj jednání Benešík s tím, že členové evropského výboru doporučili vládě, aby při vyjednáváních o prioritách České republiky pro příští programové období prosazovala taková opatření, která podpoří dostupnost bydlení.

„Je to velmi palčivý problém České republiky a myslím si, že Česká vláda má napnout všechny síly, aby bylo možné alespoň nepřímo podpořit dostupnost bydlení z evropských fondů,“ zdůraznil šéf výboru Benešík.

Výbor pro evropské záležitosti také požádal premiéra Babiše, aby v oblasti kohezní politiky apeloval na hledání úspor nastavením takových projektů, které zajistí skutečný rozvoj zaostávajících regionů a podporu malého a středního podnikání, nikoliv projektů s žádnou či malou přidanou hodnotou, jako je například nesmyslná výstavba golfových hřišť a hotelů v oblastech s dostatečnými rekreačními kapacitami.

„Já jsem z kohezních fondů realizoval například stavbu čistírny odpadních vod za 50 milionů korun pro obec, která má téměř čtyři tisíce obyvatel. Úpravu vody za zhruba 20 milionů korun pro stejnou obec. Dávám vám dva příklady typických projektů, které čerpaly z kohezních fondů. Myslím si, že to byla velmi dobrá investice, na kterou by si naše obec Strání těžko sáhla bez možnosti využít evropské finance,“ uvedl konkrétní příklady Benešík.  

Nedostatky pak vidí Benešík také v čerpání z komunitárních programů. To jsou prostředky, o které soutěží všichni žadatelé z celé Evropské unie. Členové sněmovního evropského výboru také apelovali na celou vládu České republiky, aby se zasazovala o propojování ekologických a inovativních cílů a projektů. Evropská unie by pak měla prosazovat jejich naplňování v globálním kontextu.

 „Pokud si v Evropě nastavíme přísnější podmínky na nejrůznější výroby pro naše podniky, tato výroba bude ale přestěhována třeba do Číny nebo do jiných států podobného ražení a ty výrobky se tam stejně vyrobí za daleko horších standardů, tak životní prostředí bude opět znečištěno a ty výrobky se vrátí zpátky do Evropy, tak si tím vůbec nepomůžeme. Proto je důležitý tento globální kontext a Evropa se takto musí chovat, nejenom slepě naplňovat nějaké cíle, které v konečném důsledku nepovedou k danému výsledku,“ řekl na závěr tiskového brífinku Benešík.

kategorie Tiskové zprávy