KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Poslanec Mihola: Zahraniční výbor odmítl výhružný tón sdělení předsedovi Senátu ohledně cesty na Tch
Zpět

Poslanec Mihola: Zahraniční výbor odmítl výhružný tón sdělení předsedovi Senátu ohledně cesty na Tchaj-wan

Přidáno 5. 3. 2020
Ilustrační foto
Český rozhlas

Poslanec KDU-ČSL Jiří Mihola svolal ve středu dopoledne jednání Zahraničního výboru kvůli výhružnému dopisu čínského velvyslance předsedovi Senátu v souvislosti s jeho cestou na Tchaj-wan. Usilovali jsem, abychom drželi standardní diplomatické postupy, v našem zájmu je to, aby fungovala spolupráce Ministerstva zahraničních věcí a také Odboru zahraničních věcí kanceláře prezidenta České republiky. Zjevně to teď úplně ideální není. V této konkrétní záležitosti jsme kritizovali Kancelář prezidenta České republiky, o čemž svědčí i přijatá usnesení," řekl pro Český rozhlas Jiří Mihola, člen Zahraničního výboru.

Výbor se také domnívá, že není možné, aby se k tak závažné kauze nezaujalo žádné stanovisko. „Na první místě jsme odmítli výhružný tón toho sdělení. Není možné, aby mezi zeměmi, kde se snažíme o rozvíjení vztahů a spolupráce, abychom se dočkali výhružného tónu směrem ke druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli. To jsme odmítli jako Zahraniční výbor," dodal Mihola s tím, že výbor pozval na jednání ministra zahraničí, ředitele Odboru zahraničních věcí kanceláře prezidenta ČR i čínského velvyslance. Přišel pouze ministr Petříček.

Jiří Mihola doporučil předsedovi Senátu, aby se nenechal nikým ovlivnit a rozhodl se sám. Pokud bych čistě hypoteticky byl předsedou Senátu, tak bych na Tchaj-wan jel," odpověděl na závěr lidovecký poslanec na otázku redaktora Českého rozhlasu.

kategorie Z médií