KOMENTÁŘ / Není třeba dlouze popisovat, v jaké situaci se dnes Izrael nachází. Česká republika zůstává jedním z mála blízkých přátel, kteří za židovským státem stojí i v těchto nelehkých dobách. Jako místopředseda poslanecké sněmovny, ale také jako předseda meziparlamentní skupiny přátel Izrael – Česká republika jsem se minulý týden na půdě sněmovny setkal s předsedou izraelského parlamentu, Knesetu, Amirem Ohanou. Jakkoli byla návštěva krátká, o to více byla významná.
Přátelský vztah našich států má hluboké kořeny v historických paralelách, blízké mentalitě a společných hodnotách pramenících ze zásad křesťansko-židovské civilizace. A pokud by to nestačilo, můžeme si srovnat dvě mapy z roku 1948 – Středního východu a střední Evropy. V obou najdeme malé státy, obklopené velkými a často agresivními sousedy. Na rozdíl od historického Československa, Izrael si svoji svobodu a suverenitu za tři čtvrtiny století své existence dokázal vždy uhájit, a to i za cenu velkých obětí.
O nadstandardní úrovni spolupráce se naši a izraelští zákonodárci vzájemně ujistili. Vedle tradičních oblastí digitálních technologií a bezpečnosti jsme připraveni se výrazně angažovat i v dalších projektech. Ty se budou realizovat, až současná válka skončí, nejen rukojmí se vrátí zpět, ale i celá izraelská společnost se vrátí ke svému normálnímu životu. Všichni doufáme, že se tak stane co nejdříve.
V jednom aspektu návštěva z Izraele vyvolala emoce, na něž nejsme úplně zvyklí. Propalestinští aktivisté těsně před konáním návštěvy oslovili poslance a senátory s výzvou, aby se s předsedou Knesetu nesetkávali. Jejich arogantní text obsahoval tvrzení pocházející z palestinských zdrojů, která nikdy nebyla ověřena, a v mnoha případech byla dokonce i vyvrácena.
Více zde.