„V den havárie zasahující neodebrali klíčové vzorky a neměli přehled o výpustích do Bečvy. Na tento problém a na mnohé další, které se projevily, jsem upozornila ve své Závěrečné zprávě, ale také na několika tiskovkách. Jde totiž o můj region. Záleží mi na tom, aby byly naše řeky chráněny. I proto jsem se přidala k rybářům a organizaci Frank Bold v iniciativě k zahájení řízení o nápravných opatřeních s Českou inspekcí životního prostředí. Řízení stále běží, a pokud budou rybáři úspěšní, půjde o první využití tohoto zákona v praxi," uvedla místopředsedkyně Senátu.
„Havárie na Bečvě upozornila na mnoho nedostatků našeho právního řádu, které je třeba napravit, abychom příště mohli postupovat rychleji a lépe. Jedině tak můžeme životní prostředí chránit a zajistit, aby viník vždy nesl odpovědnost. Projednávala jsem mnoho bodů vodního zákona, které je třeba změnit. Novela vodního zákona je nyní v redukované formě připravena do meziresortního řízení," pokračuje Jitka Seitlová.
To nejdůležitější – hledání viníka – však stále probíhá. Soud ve Vsetíně kauzu poslal zpět k došetření, protože má za to, že havárie nebyla dostatečně prošetřena, a před soudem by muselo být prováděno rozsáhlé dokazování. Státní zástupce Sachr podal proti rozhodnutí stížnost. To dále prodlužuje řízení a nalezení viníka je tak v nedohlednu. „Obrátila jsem se proto na Státní zastupitelství s dotazem, kdy můžeme očekávat další posuny v případu, které nebudou zpomalovány procesním ping pongem," řekla Seitlová.
„Doufejme, že bude havárie na Bečvě poučením do budoucna, obnova populace ryb stále probíhá a není jednoduchá. Musíme o vodu pečovat, je to základ života," doplnila senátorka.