KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Vyjádření Pavla Bělobrádka k summitu EU
Zpět

Vyjádření Pavla Bělobrádka k summitu EU

Přidáno 25. 9. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tiskové prohlášení, 24. 9. 2015 Pavel Bělobrádek
Jsem rád, že se summit zabýval skutečným řešením migrační krize. Protože kvóty nejsou řešením, jsou jen snahou vypořádat se s důsledky neřešení této krize.

KDU-ČSL už dlouho navrhuje zvýšit pomoc lidem v uprchlických táborech v regionech bojů a řešit tak problém mimo hranice EU.

Stejně tak jsme navrhovali lepší ochranu vnějších hranic EU a Schengenu, zřízení hot-spotů, urychlené vracení ekonomických migrantů, boj proti pašerákům lidí a stabilzaci zemí, kde se válčí, především Sýrie.

Nyní tyto zásady přijal i summit EU.

Je třeba si uvědomit, že z oněch 60 milionů běženců (což je nejhorší krize od konce 2. světové války), je plných 40 milionů vnitřními uprchlíky a tedy - zatím - zůstávají ve svých zemích. Těm musíme pomoci v první řadě, zajistit jim důstojné podmínky k životu doma, protože pokud by se oni vydali na cestu do Evropy, nic je nezadrží a EU by hrozil doslova kolaps. Jen v Sýrii je těchto vnitřních uprchlíků 8 milionů a pouze 4 miliony jsou v zahraničí

Je dobře, že EU chce uvolnit 1 mld euro na pomoc v regionech původu uprchlíků, ale pokládám to za nedostatečné. KDU-ČSL bude i ve vládě prosazovat maximální navýšení naší vlastní pomoci - ať už jde o ochranu hranic Schengenu, pomoc Maďarsku, Řecku a Itálii zvládat příval uprchlíků, či humanitární pomoc pro tábory v Turecku, Libanonu, Jordánsku.

Pavel Bělobrádek
předseda KDU-ČSL

kategorie Tiskové zprávy