KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Kolik přijmout uprchlíků?
Zpět

Kolik přijmout uprchlíků?

Přidáno 17. 9. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
16.9.2015 22:00 ČT 24 Události, komentáře
Situace kolem uprchlíků se dramatizuje. Na maďarsko-srbské hranici nasadila policie vodní děla a slzný plyn. Stovky lidí se totiž snažily prorazit plot, aby se dostaly dál na Západ. Migranti zároveň hledají jiné cesty do Evropy. Nová vlna míří k Chorvatsku, jehož úřady jim cestu dál umožňují. A ministr Dienstbier přišel s tím, že uprchlíků může Česko přijmout až patnáct tisíc. Shoduje se s vládou? Skutečně má země takové možnosti? A jakou má Česko historickou zkušenost s žadateli o azyl?

Hosty byli ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier /ČSSD/, vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace, předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek, předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš a prezident Asociace výzkumných organizací Libor Kraus.

Pavel Bělobrádek: "Je třeba především říct, že pokud se někdo chová v rozporu s oprávněnými předpisy, tak musí očekávat sankci, to znamená, pokud někdo se snaží ilegálně a vynutit si něco v rozporu s právním předpisem, musí očekávat také reakci. To, že doposud selhával schengenský prostor, jistě je pro mnohé motivující k tomu, aby v tomto jednání pokračovali, nicméně na druhou stranu bylo to ilegální, a to je potřeba také dát jako jasný vzkaz."

Záznam pořadu naleznete ZDE

kategorie Z médií