KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Jak předejít chaosu v Evropě? Celou Afriku prostě nepojmeme, říká expert na migraci
Zpět

Jak předejít chaosu v Evropě? Celou Afriku prostě nepojmeme, říká expert na migraci

Přidáno 15. 9. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
15. 9. 2015 Aktuálně.cz
Příliv uprchlíků může za jistých okolností Evropu rozložit, pokud Unie nezmění svá migrační pravidla, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz přední expert na migraci Dušan Drbohlav. Ten je zastáncem přijímání uprchlíků, ale nejen jich. "Přijímat bychom měli i ekonomické migranty, které cíleně navedeme na práce, které nejsou obsazeny a jsou potřebné," říká Drbohlav.

Vlna uprchlíků může za jistých okolností Evropu rozložit. Migrační politika Evropské unie se proto musí od základů změnit, varuje v rozhovoru s Aktuálně.cz přední expert na migraci Dušan Drbohlav.
Drbohlav ale nepatří k odpůrcům příchodu imigrantů do Evropy, a tedy i Česka. Právě naopak. Jak ovšem říká: "Musí to mít jasná pravidla, která budou respektovat všechny unijní země. A ta jsou, bohužel, vývojem událostí překonána anebo neexistují."

Dušan Drbohlav z Přírodovědecké fakulty UK a Geografického migračního centra odmítá i častý argument zastánců imigrace do Evropy, podle něhož mohou uprchlíci přispět k řešení demografického stárnutí vymírajícího kontinentu.

"Takhle to ani náhodou nefunguje. Imigranti mohou na určitou dobu zastavit vymírání například Čechů, nezastaví ale stárnutí populace. Vyšší plodnost žen u příchozích rodin se kromě toho s integrací či asimilací imigrantů rychle přizpůsobí zdejším poměrům. Některé národy - například Ukrajinci, kteří k nám rovněž přicházejí, - mají kromě toho ještě nižší plodnost než Češi."

Na jednu ženu připadá v Česku podle statistik 1,53 narozeného dítěte. K tomu, aby kultura či národ nevymíraly, ale musí na jednu ženu připadnout 2,11 dítěte... anebo musí nastat příliv migrantů.
Aktuálně.cz: Opravdu se bez imigrantů neobejdeme? Co kdybychom teoreticky vystavěli kolem Česka opět "železnou oponu"?

Dušan Drbohlav: Pro jistotu to zopakuji - migrace není schopná výrazně zabránit stárnutí, jakkoliv nejvíce migrují mladí lidé mezi 20 a 35 lety. Migrace na nějaký čas pouze zastaví pokles počtu obyvatel - například v Česku. Což není vůbec zanedbatelný fakt. Z našich propočtů jednoznačně vyplývá, že pokud by do naší země neimigrovali lidé z jiných částí světa, tak v roce 2050 bude mít Česko asi o dva miliony obyvatel méně než dnes. Jednoduše o ty dva miliony přijdeme. (Podle nejnovějších údajů statistického úřadu stoupl v pololetí počet obyvatel v ČR o 3200 na 10 541 500, ale jen díky přistěhovalcům. Narozených lidí bylo opět méně než zemřelých - pozn. red.)

Jinými slovy: migrace sice Česku může zajistit, že se nebude zmenšovat počet obyvatel, avšak společnost bude dál stárnout. Omlazovací efekt migrace je minimální a vymírání obyvatelstva země to zastaví jen na určitou dobu. Například zisk zhruba 40 000 migrantů (rozdíl přicházejících a odcházejících - pozn. red.) ročně nám může zajistit jen to, že nás nebude do roku 2050 ubývat. Jinými slovy: že nás ubude mnohem méně než bez oné migrace. Stárnout budeme ale dál. Častý argument, že nám imigranti mohou vyřešit problém stárnutí, je tudíž naprosto mylný. Aby se například nezmenšoval poměr mezi seniory a ekonomicky aktivními lidmi v Jižní Koreji, tak by se v průběhu následujících padesáti let muselo do této země ročně nastěhovat sto milionů migrantů. I tato varovná prognóza vypracovaná OSN v roce 2000 ukazuje, jak nerealistická jsou očekávání na řešení problémů nízké plodnosti/porodnosti a současně zvyšujícího se věku populace vyspělých zemí s pomocí migrantů.

A.cz: Jediným účinným lékem proti vymírání Čechů je tedy zvýšení plodnosti. Něco ve stylu - milujte se a množte se?
Přesně tak. Pokud budou mít české ženy tři až čtyři děti, tak se to dá zachránit. Jenomže v postmoderní době, tedy v "životě hrou" či "žijme, jak se má", ale také v maximální seberealizaci je dítě pro mladé lidi překážkou. Jakkoliv je na druhé straně mateřství pro každou ženu neocenitelnou životní a manažerskou zkušeností, kterou uvítá každý solidní zaměstnavatel, jenž si umí přínos matek spočítat. Jenomže ony to ale dnes tak nevnímají.
Koho vzít a koho ne?

A.cz: Přijímání imigrantů začíná českou společnost rozdělovat a přispívají k tomu i prohlášení vrcholných politiků, kteří by rádi mobilizovali i armádu. Takže: přijímat? Kolik, koho a za jakých podmínek?
Musíme naprosto striktně rozdělovat ekonomické migranty a uprchlíky, kteří do Evropy přicházejí kvůli nefunkčnímu státu, občanské válce, náboženským či etnickým střetům - tohle jsou ti praví utečenci a ty musíme přijímat. Z humánních důvodů, ale i proto, že jsme podepsali příslušné mezinárodní úmluvy. Přijímat bychom ale měli i ekonomické migranty, které cíleně navedeme na práce, které nejsou obsazeny a jsou potřebné. V projektu náboru zahraniční pracovní síly, zejména - ale ne výlučně - té kvalifikované, jsme kdysi dokonce byli jedni z lídrů v Evropě a měli bychom v něm pokračovat. O příchod kvalifikovaných lidí bychom měli usilovat bez ohledu na uprchlické či jiné krize. Na trhu práce se totiž právě oni vždy uplatní, a tuto společnost proto i v mnohém obohatí.

...

Celý rozhovor si přečtěte ZDE.

kategorie Z médií