KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Ekonomické migranty je třeba vracet
Zpět

Ekonomické migranty je třeba vracet

Přidáno 11. 9. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
11.9.2015 Českobudějovický deník Jan Bartošek
Česká republika musí jasně rozlišovat mezi ekonomickými migranty a těmi, kteří utíkají ze země, odkud je vyhnala válka nebo kde byli pronásledováni. S uprchlíky pak probíhá řádné azylové řízení a v případě, že se ukáže, že se jedná o ekonomické migranty, je třeba vracet je do země původu. A tak se i děje. Pokud se jedná o lidi, kteří opustili svůj domov, protože jim hrozilo ohrožení na životě, jsem přesvědčen, že je nutné být solidární. K tomu nás ostatně zavazují i mezinárodní smlouvy.

Nicméně Česká republika se nemá čeho bát. Za letošní rok zatím požádalo o azyl cca 800 lidí a například v roce 2001 to bylo cca 16 000. Z těchto čísel je jasné, že Česká republika nezažívá nic, s čím by neměla zkušenosti a co by v minulosti nebyla schopna zvládnout. Z pohledu celoevropského je samozřejmě situace trochu jiná, protože pro Evropu jsou dnešní počty imigrantů novou zkušeností a je nutné vést diskuzi o řešení.

I když rozumím obavám našich spoluobčanů, velkým nebezpečím ve společnosti je šíření xenofobie.
Bohužel řada politiků se snaží na šíření strachu získat politické body. I proto jsem podpořil tzv. Výzvu vědců proti strachu a lhostejnosti, kteří vyzývají k hledání řešení a upozorňují na nebezpečí šíření náboženské a etnické nesnášenlivosti.

kategorie Z médií