KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Bělobrádek: Kvótám se budeme bránit soudně
Zpět

Bělobrádek: Kvótám se budeme bránit soudně

Přidáno 21. 9. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
19.9.2015 Právo Oldřich Danda
"Nesmíme být naivní, ale to neznamená, že musíme být xenofobní," říká předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

* Pane vicepremiére a předsedo KDU-ČSL, jste i zastupitel v Náchodě. Bojí se u vás lidi uprchlíků?

Ptají se mě a mluvíme o tom. Chystám proto v Náchodě větší debatu o uprchlících. Jsme také domluveni s naším europoslancem Zdechovským, který navštívil mnoho uprchlických táborů, že přijede a že budeme s občany diskutovat i v jiných městech. Je to téma, které lidi zajímá, a oprávněně se utečenců bojí. Problém bývá, že bohužel zaznívá spousta lží a polopravd. Musíme být obezřetní, nesmíme být naivní, ale to neznamená, že musíme být xenofobní. Mnozí jsou postrašeni, obrázky v médiích je zneklidňují a někdy i děsí. Proto vyrážíme mezi lidi, protože je poctivé říct, že na mnohé nebyla Evropa připravena, že jsou tady určitá rizika, ale také říct, že je to velká výzva a příležitost a že není možné, abychom ze strachu z konce naší civilizace popírali její principy. Abychom pro zachování svobody a demokracie nepoužívali nedemokratické a se svobodou neslučitelné nástroje. Jde nám samozřejmě o bezpečí občanů. Já mám také dvě malé děti a mám rodinu a chci, aby tady mohly žít. Ale myslím, že diskuse uvolnila napětí do značné míry, protože lidé dostali odpovědi na mnohé otázky.

* Ve Sněmovně jste řekl, že uprchlíků se bát nemáme, ale že tu nechcete radikály a lidi, kteří nám budou mluvit do našeho stylu života. Že chcete dál pít pivo, jíst vepřové, mít na Vánoce stromečky na náměstích. Jak moc bychom měli tolerovat jejich životní styl, který našemu neodpovídá?

Je rozdíl mezi životním stylem a porušováním ústavních principů. Jednou jsem napsal o islámu, že každý je zde vítán, pokud bude ochoten a schopen přijímat demokracii, svobodu, toleranci a sekulární stát. To znamená, jestli se rozhodnou, že doma nebudou mít stromeček, je to jejich byznys, ale mně v tom nemůžou zabránit jinak než demokraticky. A jestli je to uráží, tak je to uráží, ale musí to respektovat.
(Pokračování na str. 8)

Bělobrádek: Kvótám se budeme bránit soudně ve Štrasburku
(Pokračování ze str. 1)

* Měli bychom respektovat i to, že se ženy na veřejnosti zahalují?

Mně nevadí šátky, jarmulky, čepice nebo turbany, ale jestliže má někdo zakrytý obličej, tak není identifikovatelný a to mi vadí z bezpečnostních důvodů. Pokud tady budou chtít být, tak to musí dodržovat, i když jim to vadí.

* Poslal jste straníkům dopis na téma uprchlíků, radíte jim, co říkat lidem. Není to preventivní ochrana před excesy typu pana Kalendy, který byl vaším straníkem a který nazval imigranty špínou?

O panu Kalendovi se nemá cenu bavit, byl vyloučen velmi rychle a myslím si, že by mnohým médiím slušelo nás za to pochválit, což se nestalo. Dopis jsem poslal, aby lidé slyšeli i něco jiného než nenávistné výkřiky, videa a extremistické názory. KDU-ČSL se snaží nezaujímat snílkovský, naivní a bezstarostný postoj, ale racionální postoj, že každý, kdo hodlá dodržovat základní ústavní principy a kdo přichází v dobrém, je tady vítán. Kdo nepřichází v dobrém, tak tady vítán není.

* Píšete, že odmítáte návrhy, aby se migrace stala odpovědí na nízkou porodnost. Proč? V Německu se k tomu otevřeně hlásí.

Protože to musí být kombinace. Na prvním místě musíme podpořit především naši porodnost. Podpořit naše lidi, kteří jsou ochotni pracovat, protože u nich je velká pravděpodobnost, že jejich děti si je vezmou za vzor. Za druhé sem musíme lákat mozky a lidi do pozic, kde nám chybí. To není nic nového, ale nemůže to být masové, neřízené.

* Pokud to bude masové, ohrozí to naši bezpečnost a kulturu?

V České republice žádná masová migrace není.

* Co není, může být.

Může být i invaze z Marsu.

* Pravděpodobnější jsou ti uprchlíci. V Chorvatsku donedávna neměli problém a teď je jich tam spousta.

Jistě, ale oni tam nechtějí zůstávat.

* Ale přijdou-li povinné kvóty, tak to bude něco jiného. Evropský parlament už třikrát drtivou většinou podpořil přerozdělení dalších 120 tisíc utečenců vedle těch původních 40 tisíc.

Samozřejmě že se musíme připravovat na to, že změna může nastat. Také se budují větší kapacity a myslím, že proto je ta diskuse. Já jsem se do té diskuse vložil, protože mi ze strany vlády i dalších demokratických politiků diskuse chyběla a celý prostor se vyklidil extrémním názorům.

* Česká vláda povinné kvóty odmítá. Co když je ale EU Česku vnutí? Co uděláte?

Předpokládám, že dojde k žalobě k Evropskému soudnímu dvoru ve Štrasburku, protože vnutit nám někoho bez naší vůle je velmi složité a bude to právní boj v rámci Unie. Ale je to ještě otevřené. Česká republika je solidární, nabídli jsme bez kvót přijetí azylantů, a proto mi nepřijde fér, aby nám je někdo nutil, navíc když k nám ti lidé nechtějí. Problém je, co s nimi uděláme, když tady nechtějí být. To je zavřeme do táborů, které oplotíme, a nepustíme je ven, protože okamžitě odejdou do Německa, tam nám je chytí, pak nám je vrátí? A tak dokola? Já si to nedokážu představit.

* Kromě zemí visegradské čtyřky s tím většina zemí souhlasí, nebylo by lepší držet basu?

Myslím, že přerozdělení je vytloukání klínu klínem. To, že si přetížené země, především Německo, chtějí ulevit, chápu. My jsme jim také nabídli, že si část těch lidí vezmeme, ale nechceme, aby byly kvóty, protože není vyřešena spousta otázek. Postup by měl být jiný, hlavně bychom měli stabilizovat země, ze kterých utíkají.

* Jak chcete stabilizovat Sýrii, ten konflikt zatím nemá žádné řešení?

To řešení se musí najít. K tomu bude třeba celoevropského, celosvětového úsilí. Mně se zdá, že zatím se toho příliš nedělá. Situace samozřejmě je složitá, na druhou stranu, pokud nebudeme dělat nic, tak tam ještě spousta miliónů nebo desítek miliónů je.

* Měli bychom je tam jít vojensky zpacifikovat?

Jestli tam pošleme vlastní vojáky nebo podobně, je otázka složitá na to, abych vám dal odpověď. Přijde mi, že se tam svět diplomaticky nebo i vojensky příliš neangažuje. Chápu ale, že je to složité, protože muslimové, kteří proti Islámskému státu bojují, mají tu smůlu, že jsou Kurdové, a Turecko je bombarduje a přitom je členem NATO. Ale nedělat nic je vůbec to nejhorší.

* Co pro to děláte vy?

Navrhl jsem navýšit peníze na uprchlické tábory o dvě stě miliónů, aby se v táborech zlepšily podmínky. Nikoho z nás by samozřejmě nebavilo být dva roky v uprchlickém táboře bez peruvidíme, spektivy, aby děti nemohly chodit do školy, abyste tam neměl co dělat, jenom čekal na to, jestli dostanete láhev vody a něco k jídlu. Ale nikdo se k tomu kromě mých kolegů z KDU-ČSL ve vládě nepřidal. Místo povinných kvót bychom měli říci, že se vzdáme nějakého procenta z evropských fondů na pomoc vně našich hranic. Můžeme dát možnost i našim neziskovkám, které se o uprchlíky starají, ať jdou ven, ať tam pomáhají, aby ti lidé nebyli nuceni sem přicházet, protože část jich po cestě zemře. Není také možné ztratit ze zřetele, že jsme se zavázali, že navýšíme peníze na obranu. Armáda potřebuje přezbrojit a nabrat vojáky, protože nemůžeme vyloučit, že nebudeme aktivní v dalších zemích.

* Ministr Babiš ale na to moc neslyší a nechce navzdory vaší dohodě slíbit armádě více peněz na další roky.

Teď bylo jednání s předsedy koaličních stran, tam jsem řekl, že to považuju za velký problém, takže co se stane při schvalování rozpočtu.

* Mluvíte o posílení vnější schengenské hranice. To si představujete ve stylu Maďarska?

Je to jedno z řešení, protože uprchlíci tam procházejí jen několika body, kde proběhne jejich prvotní monitoring. Je ale problém nechat před maďarským plotem stotisícový dav, který musí zvládat Srbsko. Tvrdě musíme bojovat s pašeráky, protože někteří uprchlíci chtějí odejít, ale organizovaný zločin jim nabízí možnost se sem dostat a maluje jim, jak to bude všechno bezvadné. Podle některých odhadů se na nelegální emigraci živí teď 30 tisíc lidí.

* Budete budovat další záchytná místa pro běžence?

Spíše budeme obnovovat ta stará, která tu vznikla před lety, když sem přišlo, hlavně z bývalé Jugoslávie, 18 tisíc uprchlíků. Ačkoliv v nich bylo velké množství muslimů, tak to nikomu moc nevadilo. Lidé spíš nechápali, jak mohou ti pohostinní lidé, k nimž jezdili, mezi sebou bojovat. Teď je situace jiná, protože přicházejí ze zemí, které moc neznáme. Spousta lidí si myslela, že Syřané přicházejí odněkud z pouště, kde nemají splachovací záchod ani mobily, a teď se diví, že je mají. Také bychom měli začít hledat migranty, kteří se budou chtít vrátit zpátky, třeba i bojovat za svou zem.

* Budovat osvobozeneckou armádu?

Ano. Jako vznikly legie, osvobozenecké armády, tak mi přijde logické, že lidé, kterým záleží na tom, aby na území jejich státu nebyl Islámský stát nebo diktátor, pro to něco udělají. Je ale problém, za co budou bojovat? Abychom nevyzbrojili mudžahedíny pro boj proti Sovětskému svazu a z nich se nestala al-Kajdá. Pokud by o to byl zájem, tak bychom s tím měli pracovat. Řešení celé situace nebude jednoduché a kdo ho slibuje, tak je nebezpečný, protože to bude dlouhodobé a bude to stát spoustu peněz.

* Nebojíte se, že ti, kdo nabízejí jednoduché řešení, zvítězí v příštích volbách?

Domnívám se, že čeští občané dokážou rozlišit, o co jim jde. Nejde vyloučit, že se extremisté do Sněmovny dostanou, ale určitě tu není potenciál, aby získali přes padesát procent. Pokud se to stane, tak to bude chyba i nás. Proto vyrážíme mezi lidi a vysvětlujeme jim, na webových stránkách máme argumenty, účastníme se diskusí. Musíme být aktivní, protože lidi to trápí. Mají existenciální strach, jsou vyděšeni z toho, co je jinde, a nechtějí, aby to bylo u nás. Není to akutní, ale já ty obavy chápu. S lidmi musím jako demokratický politik mluvit a opakovat jim, že žijeme v sekulárním státu, v liberální demokracii, musíme mít úctu k etickým hodnotám, že je tu rovnost ras a pohlaví. Pokud začneme jednou říkat, že co muslim, to terorista, tak to dopadne špatně.

* Co se ale stane, pokud v Evropě nebo u nás někdo zorganizuje teroristický útok a bude se to spojovat s přistěhovalci?

To se stát může a strach z toho tu určitě je. Ale je důležité, aby se k tomu státní orgány dokázaly postavit. A určitě se tu hned objeví lidé, kteří z toho budou chtít vytřískat politický kapitál. * V n í -

* máte mezi politickými stranami chutě chytit se protimigračních nálad?

Spíš jsem očekával, že tady některé liberální strany zvednou prapor na podporu uprchlíků a začnou s ním mávat. Ale zaznamenal jsem pouze rozpaky a pasivitu. Nejdříve jsem si říkal, že toto není moje parketa, ale začal jsem o tom diskutovat, protože někdo to musel udělat. Jsem proto teď rád, že Karel Schwarzenberg po letním spánku k tomu něco řekl, že pan ministr pro lidská práva Dienstbier se pustil do debaty, protože je zajímavé s ním o tom diskutovat. Zkrátka, že ta debata vůbec začala.

* Bylo rozumné od Jiřího Dienstbiera, že řekl, že bychom dokázali přijmout až 15 tisíc utečenců?

Někdy je to téma těžké mediálně uchopit. Například jak jsem napsal, že migrace nemůže být odpovědí na klesající porodnost, tak někde z toho na internetu udělali, že Bělobrádek chce, aby se migranti pářili s našimi ženami, a vyřešili tak naši nízkou porodnost. V dnešní vypjaté době by měli být odpovědní i novináři a měli by přemýšlet, jaké svým článkům dají titulky.

* Myslíte, že příliv utečenců přes zimu přestane?

Nepřestane, ale zmírní se. To je můj soukromý odhad. Pokud něco neuděláme, tak to nepřestane. Proč myslíte, že Německo zpřísnilo hraniční kontroly, proč chtějí kvóty? Chtějí si oddechnout. Byť Německo je zvyklé přijímat velké množství uprchlíků. Vzpomeňte jen na sudetské Němce, těch tam přišlo po válce přes jeden a půl miliónu. Musíme si uvědomit, v jakém jsou problému logistickém, humanitárním a sociálním. Ti lidé musí chodit na záchod, jíst, děti musí chodit do školy. A podle mého jsou Němci už na hranicích sil a potřebují si odpočinout. Já tomu rozumím. My nejsme přece tak pitomí. Říkáme, že budeme s nimi solidární a přijmeme část lidí, než se vyřeší jejich azylové řízení. O počtu je možné se bavit.

* Kromě uprchlíků musíte řešit i domácí úkoly. Jak se postavíte k elektronické evidenci tržeb? Už s tím problémy nemáte?

My jsme ve volebním programu měli elektronické pokladny. Elektronizace je v pořádku i ve vybírání daní. My ale chceme, aby systém byl funkční a nezaváděl se tam, kde to nebude mít žádný efekt pro stát a lidi to pouze poškodí. Na většinu otázek jsme od ministerstva financí dostali odpovědi, předpokládám proto, že EET podpoříme. Také proto, že ministerstvo financí slíbilo, že představí, jak bude bojovat proti velkým únikům. EET by totiž mělo posbírat pouze drobné. Velké částky utíkají někde jinde. My stále chceme, že by se některé profese neměly do systému zahrnout, jako je tomu i v Chorvatsku. Mělo by se to rozfázovat, vyzkoušet u některých skupin. Pokud se to osvědčí, tak půjdeme dál.

* Podle pravice to zničí hlavně vesnice, protože už dnes je provoz hospod na menších vesnicích nerentabilní.

Možná to vyřeší neviditelná ruka trhu. Samozřejmě že to může být problém, ale lze očekávat, že ve stáncích apod. se to v první fázi zavádět nebude. A rozhodne se podle zkušenosti. My jsme navrhovali, aby se to netýkalo plátců DPH, tomu se ale ministerstvo bránilo, tak jsme ustoupili. Ale dohodli jsme fázování, abychom viděli, jak se to osvědčí, a abychom měli čas zavést např. minijob, jako funguje v Německu. To je, když si při práci přivyděláváte dva pět tisíc měsíčně. V takovém případě byste měl – a o tom je teď řeč – platit jen sociální pojištění, aby se to promítlo ve vaší penzi, a zdravotní pojištění a daně neplatit, protože ty platíte v hlavním zaměstnání. Například můj tchán chodí do práce a ještě si přivydělává jako masér. Takové lidi bychom neměli ničit, protože jsou pracovití a dělají více než ostatní.

kategorie Z médií